Derneğimiz ile Anatolia Turizm Akademisi işbirliğiyle yapılan Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması ödül töreni 10 Haziran 2022 günü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da maddi katkılarıyla Antalya’da düzenlendi

Anadolu coğrafyasına özgü yemeklerin tanıtılmasına ve gastronomi alanında ticarileşmesine katkıda bulunmak üzere düzenlenen yarışma “Genel” ve “Öğrenci” olmak üzere iki ayrı kategoride yapıldı . Genel kategoriye amatör ve profesyonel her yaş ve meslek grubuna açık iken, öğrenci kategorisi ise lise üniversitelerin turizm bölüm ve programlarında öğretim gören öğrencilerin katılımına açıktı

Sayın Cengiz MURATŞAH, Sayın Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK, Sayın Ali Rıza DÖLKELEŞ, Sayın Prof. Dr. Ertuğrul ALGAN, Sayın Fehmi KÖFTEOĞLU, Sayın Şeref BAYRAM, Sayın Necdet ALKANDEMİR’den oluşan seçici kurul bu yıl her iki kategoride toplam altı fotoğrafı ödüle değer buldu.

Genel kategoride birinciliği Hatay yöresi yemeklerinden İçli Köfte fotoğrafı ile Deniz Ener kazanırken, ikincilik ödülünü Adana yöresi yemeklerinden Fellah Köftesi yemeği ile Jülide Başkur kazandı. Bu kategoride üçüncülük ödülünü ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi yemeklerinden Karışık Kebap yemeği fotoğrafı ile Özgür Seçmen kazandı.

Üniversitelerin turizm bölüm ve programlarında öğretim gören öğrencilerin katıldığı öğrenci kategorisinde birincilik ödülünü Erzurum’un İspir bölgesinden Etli Kuru Fasulye yemeği fotoğrafı ile Amasya Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencisi İkbal Öztürk kazandı. Öğrenci kategorisinde ikincilik ödülünü Bursa bölgesi yemeklerinden Süt Helvası yemeği fotoğrafı ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinden Zeynep Algül kazanırken, üçüncülüğü ise Konya yöresi yemeklerinden Hoşmerim fotoğrafı ile Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yüksek Lisans Öğrencisi Büşra Karagöz Yalçın kazandı. 

Ödül töreni sonunda yarışmada finale kalan fotoğraflardan oluşan bir sergi açılırken konuklara Anadolu yiyecek ve içecekleri ikram edildi.